Dawny opis statku

08-17-2009 przez andrzej Zostaw odpowiedź »

stary_statekCiekawie jest sięgać do starych opisów, różnych maszyn i urządzeń. Przedstawiam poniżej jak w latach 20 opisywano to, co dzisiaj jest powszechne, czyli statki motorowe, w których napędem są śruby. Statki były przez dziesięciolecia produkowane również w Polsce. Dopiero teraz, liberalny tuskorząd wraz z komisarzem unijnym rozwala nasze stocznie. Poczytajmy więc, bo niestety to już historia.
Motorowe statki (motorowce), okręty, są napędzane silnikami spalinowymi. Do mniejszych statków używane są motory benzynowe (ob. Motorowe łodzie), do wielkich okrętów oceanicznych motory Diesla.

Budowę morskich s. m. zapoczątkowała D a n j a, spuszczając w r. 1912 na wody statek, zaopatrzony w motory Diesla, o sile 2.500 KM. Właściwy rozwój tego typu statków przypada jednak na lata powojenne, w których wykorzystano doświadczenie z motorami Diesla na łodziach podwodnych. Największy obecnie (1930) s. m. jest transoceanicznym okrętem pasażerskim, biorącym na pokład 2.200 i 500 ludzi załogi, mającym 32.650 ton ładowności, zaopatrzony w cztery motory Diesla, o łącznej sile 25.000 KM. Okrętowe silniki Diesla różnią się od zwyczajnych tern, że mają zbudowane stawidło do zmiany kierunku ruchu. Wyglądem zewnętrznym nie różnią się s. m. od parowców, gdyż charakterystyczne kominy zachowano i na motorowcach do odprowadzania gazów spalenia. Niezaprzeczona przewaga motorowców nad parowcami leży po pierwsze w mniejszym zużyciu paliwa, a więc w większym zasięgu jazdy przy tym samym zapasie paliwa na wagę, po drugie w zwiększeniu użytecznej ładowności statku, na którym odpada
umieszczenie wielkich i ciężkich kotłów. To też budowa s. m. wykazuje stały wzrost i w ostatnich latach prześcignęła, licząc w tonach zarejestrowanej ładowności, budowę parowców. Przyszłość floty motorowej zależy jednak od tego, czy światowa produkcja ropy naftowej zdąży pokryć wzrastające zapotrzebowanie. Osobna wzmianka należy się także statkom motorowo – elektrycznym, na których motor Diesla sprzężony jest z dynamomaszyną, dostarczającą prądu elektr. do napędu śruby. Gdy statek nie jest w ruchu, zasila prąd z prądnicy elektromotory, służące do napędu wind, żurawi, pomp itp.

Reklama

TrackBacki /
PingBacki

  1. Montaż głowicy | rozgadana.com.pl zaprasza do promowania stron, promocja stron w google
  2. Montaż głowicy | Unikalne artykuły tematyczne